A bázisolajok mind zsíros olajok, amelyeket olajtartalmú termésekből és magokból sajtolással nyernek. Gyakran ez a sajtolás hőhatás alatt történik, melynek során azonban számos értékes összetevő, mint például vitaminok vagy telítetlen zsírsavak elvesznek. Ezért jobb, ha lehetőség szerint kíméletesen, hidegen sajtolt, úgynevezett natív olajokat alkalmazunk.
Az argánolaj Marokkó kincse, amely az utóbbi években nálunk is egyre ismertebbé válik. Magas telítetlen zsírsav és antioxidáns tartalmának köszönhetően optimálisan ápolja a bőrt, védi a káros környezeti hatások ellen. Kiváló bőrtápláló tulajdonságai mellett diós ízének köszönhetően a gourmet-konyha különlegessége is. Olajkúra napi 2 teáskanál bevétele segít csökkenteni a koleszterinszintet.
A csipkebogyómagolajat a csipkebogyó – a rózsák piros termésének – magjaiból sajtolják. Megelőzi a bőr korai öregedését. Kiválóan alkalmas az érzékeny arcbőr ápolására és arcmasszázshoz is. Ezt az olajat rosa mosqueta olajnak is nevezik. Vadrózsaolaj néven szerepel kínálatunkban a csipkebogyómagolaj és egy természetes rózsaolaj keveréke, virágos, gyümölcsös illattal.
A mandulaolaj a klasszikus bázisolajok között. Már az ókorban alkalmazták a szépségápolásban. Puha bársonyosság teszi a bőrt és alkalmas valamennyi bőrtípus ápolására. A száraz, repedezett bőrt táplálja és a legjobb alap masszázsolaj készítéséhez.
A jojobaolaj szintén egy semleges bázisolaj és ezért kiválóan alkalmas aromamasszázsok bázisolajaként.
A ligetszépeolaj magas alfa-linolénsav tartalma miatt ajánlott érzékeny bőrű emberek számára, irritációra, allergiára hajlamos bőrre. Alkalmas akne és hormonális eredetű bőrproblémák kezelésére is. A hidegen sajtolt szezámolaj az ayurvéda egyik kedvelt klasszikusa. Ezt az olajat egyaránt alkalmazzák bőrápolásra és masszázsokhoz is. Kiválóan beszívódik a bőrbe és simává, puhává teszi azt.
Az illóolajok minőségéről
Az ásványi vagy parafinolajakat nem növényekből, hanem kőolajból nyerik. Tapintásuk ugyan olajos és ápolónak tűnik, de semmilyen formában nem alkalmasak aromamasszázshoz. Nem szívódnak be a bőrbe, a bőr felszínén maradnak és akadályozzák a bőr légzését, anyagcseréjét. Ha ezeket a paraffin-tartalmú olajokat még illóolajokkal keverjük – a természetes bázisolajokkal ellentétben – még kevésbé tolerálja őket a bőr.
Bázisolaj + illóolaj keverékek előállítása
Öntsünk 2 evőkanál bázisolajat egy üvegtálba és adjunk hozzá maximum 5 cseppet a kiválasztott esszenciából. Jól keverjük össze! Egy jól tolerálható keverék körülbelül 2 % illóolajat tartalmaz. Mivel 1 ml olaj kb. 25 csepp, ezt 50 ml bázisolajba adagoljuk. Amennyiben hosszabb ideig eltartandó mennyiséget akarunk keverni, azt barna vagy violettüvegben tároljuk!
A könyökhajlat-teszt
Annak kiderítésére, hogy az elkészített masszázsolaj-keverékre, hogyan reagál a bőrünk, tegyünk belőle néhány cseppet a könyökhajlatunkba és gyengéden masszírozzuk be. Ha 2-4 óra elteltével semmilyen reakciót, pirosodást, viszketést nem tapasztalunk, abból indulhatunk ki, hogy az olajat jól toleráljuk.
Susanna Färber és Axel Meyer: Aromaolajok a házipatika számára című könyvéből